top of page
  • Zdjęcie autoraMarcin Wiencek

Biegaj mądrze!

Regularność, samodyscyplina, pokora oraz wiara to kluczowe aspekty, których nie może zabraknąć podczas treningów w każdej dyscyplinie sportu!Regularność i samodyscyplina to najważniejsze składniki całej układanki bez tych elementów będzie nam niezmiernie ciężko zbudować odpowiednią formę. Systematyczne bieganie wzmacnia nasze mięsnie, poprawia metabolizm, wydolność, samopoczucie, redukuje stres oraz a także zapobiega otyłości i pomaga w walce z cukrzycą. Ważną sprawą jest to, że pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych ubieramy sportowe rzeczy i wychodzimy się poruszać. W utrzymaniu regularności pomoże nam znalezienie odpowiedniej grupy biegowej lub podjęcie współpracy z trenerem/instruktorem biegania. Jeżeli chodzi o grupę biegową to mamy gwarancję, że zawsze ktoś się pojawi na danym treningu i będzie nam po prostu łatwiej zrealizować cele. Natomiast alternatywą dla ludzi, którzy preferują indywidualne treningi przychodzi z pomocą indywidualny plan treningowy który aktywuje nasz poczucie realizacji narzuconych planów treningowych przez instruktora. Z doświadczenia wiem, że jeżeli wydamy kilka złotych na dany cel czy to jest karnet na siłownie, opłacenie startu czy też wykupienie indywidualnego treningu trudniej nam z tego zrezygnować. Najważniejszym czynnikiem, aby zachować regularność i samodyscyplinę to jest określenie CELU – dążenie do niego to poza wcześniej wymienionymi jest klucz do utrzymania pełniej mobilizacji. Cele mogą być różne, dla jednych to będzie po porostu przebiec 5 km, 10 km półmaraton, maraton lub ultra a dla innych pobić swoje wyniki życiowe a dla jeszcze innych zgubić zbędne kilogramy lub poprawić stan zdrowia.


Pokora – trudno nam niejednokrotnie, kiedy przez pierwsze miesiące biegania pokonujemy z każdym treningiem swoje życiowe wyniki i z każdym kolejnym chcemy jeszcze więcej, szybciej, ale przychodzi taki dzień, że pomimo wytężonych treningów większej objętości pojawia się tzw. regres lub stagnacja. Musimy wtedy zdawać sobie sprawę, że sportowcy zawodowi borykają się z takimi samymi problemami jak amatorzy biegania. Czasami potrzeba wiele lat wyrzeczeń treningów, aby osiągnąć poziom swojego mistrzostwa. Sukcesy nie zawsze przychodzą szybko czasami musimy coś zmienić, przemyśleć i zacząć z pokorą realizować zakładany plan treningowy.Wiara w siebie i osobę układającą plan treningowy. Jeżeli nie zaufamy instruktorowi i nie poddamy się treningowi co najmniej w 90 % (wiadomo choroba, niedyspozycja, sprawy niecierpiące zwłoki itp.) to będzie niezmiernie trudno zweryfikować zarówno jego umiejętności planowania, ale również oddziaływania jednostek treningowych na nasz organizm. Wiara w sukces jest jednym z najistotniejszych czynników każdego osiągniętego celu.


Na koniec pamiętajcie, że sportem należy się cieszyć i realizować przy tym swoje marzenia, ale nie można od razu być Mistrzem Świata, potrzeba czasu, treningu biegowego i nie tylko, odpowiedniego obuwia, nastawienia i wiary w osiągnieciu sukcesu. Trenuj mądrze nie biegaj w kółko tego samego dystansu w tym samym czasie – baw się bieganiem i próbuj interwałów, siły biegowej, popracuj nad techniką, wytrzymałością i pamiętaj o biegach regeneracyjnych.


Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz jak się za to zabrać, a natłok sprzecznych informacji tylko miesza Ci w głowie i sprawia, że odwlekasz to w czasie?


A może biegasz już jakiś czas, zrzuciłeś/aś zbędne kilogramy, przebiegłeś/aś dystans jaki był dla Ciebie nieosiągalny, ale od dłuższego czasu uczucie satysfakcji jest coraz mniejsze.?


Masz poczucie, że tylko "klepiesz" kolejne kilometry, a co gorsza brak postępów odbiera Ci motywację do dalszego działania? Sprawdź w jaki sposób mogę pomóc Ci w osiągnięciu Twojego celu!


Wejdź w zakładkę29 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page